Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 20.11.2023
İçindekiler
  Vaser Liposuction Teknolojisi
  Klasik Liposuction nedir ?

   

    Klasik liposuction işleminde uygulama yapılacak alana tümesant solusyon enjekte edilerek yağ hücrelerinin şişmesi sağlanır. Derideki küçük deliklerden yağ dokusuna sokulan kanüller doktor tarafından ileri geri hareket ettirilirken bu kanüllere bağlı bir hortumun ucundaki makina emme işlemini gerçekleştirir. Operasyon hem uygulamayı yapan doktor için oldukça yorucu hem de hasta için oldukça travmatiktir. Hastaların şişlik ve morluklarının sebebi işte bu emme işlemi sırasında yapılan travmaya bağlıdır ve hastaların en önemli postoperatif şikayetlerine neden olur; ağrı, şişlik,morluk.Sıvı verilmesini takiben yüksek negatif basınç uygulanarak kanüller yardımıyla yağlar vücuttan çekilerek alınır. Bazan bu şikayetler oldukça uzun sürebilir. Kanüllerin oluşturduğu bu mekanik travma yağ dokusu kadar çevre dokuyu da etkilediği için (sinirler kan damarları konnektif doku) bu tür şikayetler maalesef liposuction işleminin kaçınılmaz sonucudur. İşte bu noktada VASER Liposelection (yağ seçici) devreye girmektedir.

    
    Vaser (ultrasonografik liposuction)  nedir, nasıl yapılır ? Klasik liposuctiondan farkı nedir ?

   

    Vaser cihazı yağa özel ultrasonografik dalga boyu üretir. Üzüm salkımı gibi duran yağ hücrelerini birbirinden ayırır. Yağ hücrelerinin kendisine zarar vermez. Sadece yağı hücrelerini çevre dokulardan ayırır. Yağlar daha önce verilen tümesant solusyonun içine karışır ve küçük kanüller yardımıyla aspire edilir. Alınan sıvı süt kıvamındadır. Yapılan emme işlemi artık yağı parçalamak için değil sadece yağı emmek içindir ve kanüllerin çapı daha küçük ve daha az travmatikdir. Aklınızda ultrasonla taş kırılmasını hayal edin bu teknik oradan esinlenilmiştir. Dalga boyu sadece yağa özel olduğu için sinir ve damar yapılarına zarar vermez. Ameliyat sonrası morluk ödem daha az olur. İyileşme süreci çok daha hızlıdır.

     Klasik liposuctionda derin yağ dokusu üzerinde işlem yapılır. Yüzeyel olarak yapıldığında deride dalgalanmalar, çökmeler deride yara oluşması, sert alanlar gibi problemler ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle güzel yapılmış klasik bir liposuctionda deriden en az bir cm lik bir kalınlık bırakılıp bunun altındaki alana çökme olmayacak kadar liposuction yapılır. Sonuç olarak ortaya çıkan düzgün bir görünümdür ama hasta kalın görüntüden hala kurtulmuş değildir.Vaser liposuction yüzeyel yağ dokusunda da işlem yapılabilir. Bu yapılan işlem sayesinde vücudu daha keskin hatlarla şekillendirilebilir.  Bel oyuntusu, kas röflesi, karında six packs görünümü, kollarda kaslı bir görünüm verilebilir. Yüzeyel liposuctionda deri altında ısınmaya bağlı deride kontraksiyon olur, cilt  kendini toparlar, gerilir. 

      Yağ transferi yaparken alınan yağlar sıvı kıvamında olduğu için yağı koyduğumuz bölgede toparlaklanma olmaz. Daha düzgün ve doğal bir görünüm olur.

     


   Vaser Liposuction Zararlımıdır?

   

    Vaser liposuction damar ve sinirlere zarar vermediği için yağ aldırmada kullanılan teknikler içerisinde çok güvenilir bir uygulamadır. Morluk, ödem, deride oluşabilecek istenmeyen görüntüler diğer liposuctionlara göre çok daha az görünür. Ciltte yanık oluşmaması için vaser probunun devamlı hareket halinde olması önemlidir. Derinin ısısı sürekli kontrol edilir.  Operasyon liposuction konusunda tecrübeli plastik cerrah tarafından uygulanırsa karşılaşılabilecek risk faktörü daha da azalacaktır.

   
  Vaser Liposuction Sonrası Ne Zaman Normal Hayatıma Dönebilirim?

   

      Operasyon sonrası dinlenme ve beslenme çok önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde zamanla hastanın vücudunda oluşan ödem azalacak ve hastanın normal hayatına dönüşü hızlanacaktır. Genelde 5-7 gün sonra hastalar normal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

   

  Hastalar ameliyat sonrası 3. günden itibaren ılık bir duş alabilirler, ilk haftadan sonra ağır olmayacak şekilde spora başlayabilir. Vaser liposuction en yeni ve en modern tekniklerden biridir. Çünkü operasyon sonrası hastanın normal hayatına dönüş hızını arttırır. Liposuction sırasında sadece yağ hücreleri hedeflenir kesinlikle damarlara ,sinirlere ve kaslara zarar verilmez.

   
  Vaser Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

   

  - Korse kullanımı çok önemlidir. 2-4 hafta arasında korse kullanılır.

  - Ameliyat sonrası ilk hafta vücut hassas olacağından dolayı ani hareket ve egzersizlerden kaçınmak gerekir.

  - Liposuction sonrası düzgün beslenme önemlidir.

  - Şişlik ve morluklar olabilir ama bunların tamamı 7-10 gün içinde geçer.

   

        ***Vaser liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Vücut şekillendirme yöntemidir.****

  Ara Onlıne Randevu