Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 24.05.2024
İçindekiler
  Obezite ile Mücadele Kliniği

  Obezite, ''çağımızın hastalığı'' olarak tanımlanmaktadır ve hastalıkla her yönde mücadele edebilecek, bir ekip ve konsey yaklaşımı ile tedavisi sağlanmalıdır.  

  Denizli Özel Sağlık Hastanesi, dünyada, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de pek çok hastalığa sebep olan ve kendisi de başlı başına hastalık olarak bilinen obezitenin tedavisini multidisipliner anlayışla gerçekleştirmektedir. Çünkü obezite hastalığı, tip 2 diyabet başta olmak üzere hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, meme, prostat, jinekolojik sorunlar ve kalın bağırsak kanseri oluşumunda  bir risk faktörüdür. Ayrıca kireçlenme, safra kesesi taşı oluşumu, reflü, varis hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, doğum zorlukları, uyku apnesi ve  depresyon dahil pek çok hastalığın oluşumunda da obezitenin önemli etkisi bulunmaktadır.


  Obezite cerrahisi, tedavide her hasta için ilk seçenek değildir. Hastalar öncelikle diyet ve egzersizle kilo kontrolü programlarına alınmakta ancak vücut kitle endeksi çok yüksek olan aşırı kilolu hastalarda bu program, uzun dönem sürdürülebilir kilo kaybı sağlayamamaktadır. Bu nedenle bazı hasta grupları için kalıcı kilo kontrolü sağlayan en etkili yöntem obezite cerrahisi olmaktadır. Obezite cerrahisinin kilo verme konusunda  kalıcı bir etki sağlaması için kişinin önemli bir operasyon geçirdiğinin bilincinde olması, ameliyat sonrasında beslenmesine ve egzersizlerine devam etmesi gerekir. Bu operasyon sonrası hastalarımızın kilo verme hızları çok yüksektir ancak kilonun korunması için kişinin yaşam tarzını kalıcı olarak değiştirmesi ameliyatlardan sonraki dönem için de oldukça önem taşımaktadır. Güncel teknolojilerle obezite cerrahileri kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Kapalı obezite ameliyatları sonrası hastamız kısa zamanda iyileşir ve günlük hayatına kolaylıkla geri dönebilir. Ameliyat sürecinin kolaylaşması ve ameliyat sonrası risklerin azalması obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerin tercih edilme oranını arttırmıştır. Üstelik başarılı bir obezite cerrahisi sonrasında hastanın yaşadığı, obeziteden kaynaklanan sağlık problemlerinden de kurtulmak mümkündür.

  Denizli Özel Sağlık Hastanesi - Obezite İle Mücadele Kliniği 

  Denizli Özel Sağlık Hastanesi Obezite ile Mücadele Kliniği'nde kilolarından şikayetçi hastalar alanında uzman hekimler ve beslenme uzmanları tarafından takip altında tutulup kişiye özel program ve konsey oluşturmaktadır. Bu konsey ile kilo problemi yaşayan hastaların tedavi süreçlerinin ( cerrahi yöntem, botoks, diyet, beslenme, spor vb. ) nasıl ilerleyeceği kararları tüm uzmanlarca ortak olarak karar alınır ve takibi yapılır. Hasta doğru yöntemin kendisi için ne olacağını klinik gezerek araştırmak zorunda kalmaz. 

  Obezite İle Mücade Programı Konseyi : 

  Op. Dr. Fatih Baki Ültay ( Genel Cerrahi Uzmanı )
  Op. Dr. Mustafa Kıvrak ( Genel Cerrahi Uzmanı )
  Uzm. Dr. İbrahim Özdeş ( Endokrinoloji Uzmanı ) 
  Uzm. Dr. Taner Değirmenci ( Psikiyatri ve Terapi Uzm. ) 
  Dyt. Melis Ağma ( Beslenme ve Diyet Uzmanı ) 

  Ara Onlıne Randevu