Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 20.11.2023
İçindekiler
  Migren Botoksu nedir ? Nasıl Uygulanır ? Etkileri Nelerdir ?

  Migren Botoksu 

  Migren, baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olup hastaların iş ve sosyal yaşamlarını ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardandır.Migren botoksu migrenin tedavisinde konforlu yöntemlerden biridir. botoks estetik uygulamalar başta olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Estetik uygulamalar sırasında hastaların migren ağrılarının azaldığını belirtmesi üzerine bu konuda araştırmalar genişletişmiş ve botoksun migren ağrılarına iyi geldiği belirlenmiştir. Migren botoksu migren ataklarını önlemede etkili bir tedavi olarak uzun zamandır kullanılmaktadır. 

   

  Botoks, yalnızca enjekte edildiği bölgeye etki eder. azı migren atakları sık olarak yaşanabilmekte ve bu ataklara bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişebilmektedir. Bu hastalarda doktor tarafından belirlenen bölgelere botoks enjekte edilerek kas ve sinirler arasında iletişimsizlik sağlanarak ağrıların önüne geçilmesi sağlanabilmektedir.

  Migren atakları kişinin günlük yaşamını tamamen kısıtlayabilmektedir. Hastalarda bulantı, kusma, uyku hali, ışığa ve sese duyarlılık, yalnız kalma isteği gibi pek çok etki görülebilir. Migren tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçların d ayan etkileri olabilmektedir. Migren botoksu sayesinde hastalar şikayetlerinden kurtulup sağlıklı bir yaşam sürdürebilmektedir. Bununla birlikte kişi ağır migren ilaçlarının da yan etkilerinden ve düzenli ilca kullanımından da kurtulmuş olacaktır.

  Migren botoksu uygulaması hastanın kendi kendisine yapabileceği bir uygulama değildir. Bu konuda eğitimli ve deneyimli doktorun uygulaması gereken bir tedavi şeklidir. Migren botoksu tedavisinde küçük iğneler kullanılır. Botoks uygulaması baş ağrısına neden olan bölgede yani şakaklar, alın, boyundaki belirli kaslar ve baş arkasına enjekte edilir. Botoks enjekte edildiği bölgedeki sinir uçlarına etki ederek ağrı iletiminde rol oynayan kimyasalların etkisini engellemektedir. 

   

   


  Ara Onlıne Randevu