Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 27.04.2024


Medikal onkoloji, kanser tanısı alan hastaların tedavi süreçleri ve takip planları konusunda hizmet veren tıbbi birimdir. Uzman sağlık kadrosu ile medikal onkoloji birimlerimizde radyoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji, cerrahi birim, nükleer tıp ve dahili birimler ile multidisipliner bir yaklaşım çerçevesinde iş birliği yapılır. Hastanelerimizde uzman hekimlerin kontrolünde hastalarımıza kemoterapi ve immünoterapi tedavisi uygulanır. Ağrı tedavisi için algoloji uzmanları hastalara destek olurken psikologlar ve beslenme uzmanları da tedavi sürecine aktif olarak katılır. Kemoterapi uygulamaları, ayaktan tedavi ünitesinin yanı sıra gerekli durumlarda yataklı servislerimizde de gerçekleştirilir. Medikal onkoloji bölümlerimizde ayrıca kanser riski taşıyan kişiler için taramalar gerçekleştirilir ve kanserden korunma konusunda da detaylı bilgilendirmeler yapılır.


Özel Sağlık Hastanesi Tıbbi onkoloji bölümünde hangi kanser türleri tedavi ediliyor?


Meme kanseri, akciğer kanseri, mide-bağırsak kanserleri, pankreas kanseri, karaciğer kanserleri, safra kesesi ve yolu kanserleri, baş-boyun tümörleri, osteosarkom ve yumuşak doku sarkomları, beyin tümörleri, böbrek - mesane kanserleri, prostat kanseri, malign melanom, tiroid kanseri, over (yumurtalık) kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri, endometrium (rahim) kanseri, testis kanseri, lenfomalar, multiple myelom gibi birçok kanser türü tıbbi onkoloji bölümümüzde tedavi edilebiliyor.


Tıbbi Onkoloji bölümümüzde uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir?


  • Kemoterapi
  • İmmünoterapi
  • Hormon Tedavisi
  • Hedefe Yönelik Akıllı İlaç Tedavisi


Kemoterapi, İmmünoterapi ve Hedefe Yönelik Akıllı İlaç Uygulamaları Nedir?


Tedavi damardan, oral yolla ve cilt altı verilen ilaç uygulamaları şeklinde gerçekleşiyor. Ancak bu uygulama, kanserin türüne göre değişiklik gösteriyor. Tedavi planlaması; kanserin hücre tipine, başladığı organa ve yayıldığı bölgeye göre değişiyor. Tedavi, hastalığın tekrarlama riskini azaltmak amacıyla adjuvan, kitleyi operasyona uygun hale getirmek veya organı korumak amacıyla neoadjuvan, ileri evre hastalıkta ise yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla palyatif olarak uygulanıyor. Tedavi tek başına veya kombinasyon olarak da yapılabiliyor.


Kemoterapi


Kemoterapi vücutta hızlı büyüyen hücreleri öldürmek için kullanılan kimyasal bir tedavi yöntemidir. Kanser hücreleri vücutta bulunan diğer hücrelerden çok daha hızlı çoğaldığı için kemoterapi, kanser hastalıklarının tedavisi amacıyla kullanılır. Kemoterapi ilaçları birçok kimyasal madde içerir ve farklı kanser türleri için üretilmiş çok sayıda ilaç mevcuttur. Kanser hastalığının türüne ve seviyesine göre farklı kemoterapi ilaçları bir arada da kullanılabilir. Bilim insanlarının kanser tedavisi için bulduğu en etkili yöntem olsa da kemoterapinin yan etkileri insan vücudu için oldukça ağırdır. Mide bulantısı, ishal, kusma, iştah kaybı gibi yan etkiler en hafifleridir. Ciddi olan yan etkiler ise saç kaybı, ağız yaraları, kolay morarma, ateş ve benzeri hastalıklar şeklinde sıralanabilir. Tedavinin uzun yıllar devam etmesi durumunda ise akciğer dokusunda zarar, kalp sorunları, kısırlık, böbrek sorunları, başka bir kanser riski ortaya çıkabilir. Tedavinin etkili olması ve kanserin gerilemesi durumunda ilaç dozları düşürülebilir ve bu durumda yan etkiler yavaş yavaş ortadan kalkar. İmmünoterapi


İmmünoterapi de kanser tedavi türlerinden birisidir ancak kemoterapi ve diğer cerrahi tedaviler kadar yaygın değildir. Kemoterapiden farklı olarak kimyasal ilaç kullanımı yerine biyolojik destek ile vücudun kansere karşı olan savunmasını artırmayı amaçlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla laboratuvar ortamında geliştirilen ilaçlar kullanılır. İlaçlar, bağışıklık sistemine destek olarak kanser hücrelerinin büyümesinin önlenmesine yardımcı olur ve kanserli hücrelerin vücudun diğer kısımlarına yayılmasını önleyerek kanserin ilerlemesini durdurur. İmmünoterapi bazen kanser hücreleri yerine faydalı hücrelere etki eder. Böyle durumlarda tedavinin yan etkileri ortaya çıkar. Her ne kadar tedavide biyolojik ilaçlar da kullanılsa yan etkiler kemoterapi tedavisi yan etkileri kadar ağır olabilir. En belirgin yan etkiler ağrı, ateş, kırmızılık, kaşıntı, şişme olsa da nefes darlığı, kalp çarpıntısı, enfeksiyon riski, organ iltihabı, düşük veya yüksek tansiyon gibi yan etkiler de görülebilir. Nadir de olsa bazı immünoterapi tedavi türleri ciddi hatta ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 


İmmünoterapi ve Hedefe Yönelik Akıllı İlaç Uygulamalarının Kemoterapiden Farkı Nedir?


Kemoterapi hücrelerin bölünme ve çoğalma aşamasında hasar oluşturarak kanser hücrelerinin ölmesine yol açar. Bu nedenle vücudumuzda kan hücrelerimiz, ağız ve barsak yüzeyimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız bu grup ilaçlardan sıklıkla etkilenir. İmmünoterapi doğrudan kanserli hücreyi etkilemekten ziyade savunma hücrelerimizi harekete geçirerek kanserli hücrelerin savunma sistemimizce tanınmasını ve yok edilmesini hedefler. Hedefe yönelik akıllı ilaçlar ise son yılların kanser alanında en önemli yeniliklerindendir. Çoğunlukla kanser türüne özel ilaçlardır. Kanser hücresi yüzeyinde veya hücre içinde yer alan çoğalma uyarısını ileten algılayıcıları veya hücre içinde bu uyarıları ileten yolları kapatarak etkili olur. Klasik kemoterapi yan etkilerinden farklı şekilde yan etki gösterirler. Bu nedenle mutlaka Tıbbi Onkoloji uzmanları tarafından uygulanmalı ve hastaların takipleri yapılmalıdır.


Kemoterapi Uygulama Sıklığı Ve Süresi Ne Kadardır?


Tedavi uygulama süresi ve sıklığı hastalığınızın ve sizin durumunuza göre özel olarak seçilen kemoterapi ve diğer tıbbi tedavilerin şemasına bağımlıdır. Tedavi ile elde edilen cevaba ve oluşan yan etkilere göre süre doktorunuz tarafından değiştirilebilir. Genellikle en sık kullanılan aralar 3 veya 4 hafta olmakla birlikte bazı tedavi şemalarında haftada bir veya iki haftada bir uygulamalar vardır. Kemoterapi ve diğer tıbbi tedavilerin zamanlaması konusunda en önemli, hatta hayati önem taşıyan nokta tedavinin mümkün olduğu kadar düzenli ve yan etkilerin izin verdiği ölçüde zamanında yapılmasıdır. Tedavi aralıkları gereksiz uzatıldığında tümöre kendini toparlama ve ilaçlara direnç kazanarak daha da güçlenme şansı verilmiş olur. Bu şekilde tümör büyümeye ve yayılmaya devam eder ve tedavi başarı şansı azalır. Tıbbi tedavi randevularınız konusunda kesinlikle doktorunuzun önerileri dışına çıkmayınız. Tedavi günlerine mutlaka uyunuz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz gerekçesi ile asla kendiliğinizden tedavi gününüzü değiştirmeyiniz ve evde kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları almamazlık etmeyiniz. Aksi halde eksik tedaviden kaynaklanan tedavi başarısızlıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Ağrı Tedavisi (Algoloji)


Kanser hastalarının tedavisine destek olarak ağrıların kronik veya sebebi bulunamayan bir türde olması ayırt edilmeksizin algoloji tedavilerine başvurulur. En yaygın tedavi ilaç tedavisi olsa da fizik tedavi hatta akupunktur bile kabul görebilir. Kronik ağrılarda bütün tedavi türleri bir arada da kullanılabilir. İltihaba bağlı ağrılar ile kas ağrılarının tedavisinde ilaç tedavisine başvurulur. Ağrıyan bölgeye uygulanan kremler, losyonlar ve spreyler de etkili bir tedavi yöntemidir. Şiddetli ağrılarda doktor kas gevşetici, anti anksiyete ilaçları ve antidepresan gibi ilaçlar önerebilir. Yaygın eklem ağrılarında kullanılan ilaçların sayısı sınırlıdır. Bu nedenle kansere bağlı ekrem ağrısı, tedavisi en zor olan ağrı türlerindendir. Bununla birlikte bel ağrıları veya spinal stenoz ağrılarında doktor tavsiyesi ile epidural kullanılabilir. Kanser hastalığında ağrılar oldukça şiddetli olabilir. Böyle durumlarda ise basit ağrı kesiciler yerine morfin dahi kullanılmaktadır.


Semptomatik Tedavi


Semptomatik tedavinin amacı hastalığı tam anlamıyla tedavi etmeden hastalığın bulgularını ve belirtilerini yok etmektir. Bu tedavide asıl amaç hastanın konforu olsa da bulguların başka hastalıklara yol açması da önlenir. Kanser hastalığında birçok yan etki olduğundan ortaya çıkan semptomlar da oldukça fazladır. Hastanın kanser tedavisinden kaynaklanan semptomlarla daha iyi mücadele edebilmesi için semptomatik tedavi uygulanabilir. Kuş gribi, domuz gribi gibi hastalıkların direkt olarak bir tedavisi olmadığı için bu tarz hastalıkların tedavisinde genel olarak semptomatik tedaviye başvurulur. Vücutta meydana gelen ağrılar bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ancak ağrı kesici kullanarak bu hastalığın değil hastalığın ortaya çıkarttığı semptomun tedavisi amaçlanır. Bunun yanında eklem ağrılarını meydana getiren iltihapların yok edilmesi için iltihap önleyici ilaçlar kullanmak, grip veya nezle olunduğu zaman ortaya çıkan öksürüğün tedavisi için öksürük ilaçları veya şurupları kullanmak semptomatik tedaviye örnek olarak verilebilir. Yine alerji hastalıklarında antihistaminik uygulanması da buna bir örnektir. Semptomların ortadan kaldırılması amacıyla birden fazla ilaç kullanmak da mümkündür. Ancak semptomatik tedavi çoğu zaman tam anlamıyla bir çözüm değildir. Hastalığı meydana getiren sebep saptanamadığından, asıl hastalığın tedavisinin gecikmesi sonucu ortaya çıkabilir.


Beslenme ve Diyet


Kanser hücreleri vücutta kontrolsüz ve hızlı bir şekilde çoğalır. Kanser hastalıklarını meydana getiren en önemli nedenlerden birisi beslenmedir. Sağlıksız beslenme, sağlıksız yağların aşırı tüketimi ve hareketsizlik kanser riskini artırır. Bu nedenlerden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenme ile hareketli bir yaşam sağlıklı bir ömür sürmek için ön şartlardır. Günümüzde kullanılan tatlandırıcılar, sağlıksız şekerler kanser hücrelerinin beslenmesine neden olur. Zaten kontrolsüz ve hızlı bir şekilde çoğalan kanser hücrelerinin yayılması böylece iyice hızlanmış olur. Kanserin ortaya çıkmasından sonra da beslenme ve diyet oldukça önemlidir. Uygulanan kanser tedavilerinin çoğu iştah kaybına neden olur. Bu nedenle hasta yetersiz beslenmeye başlar ve zaten zayıf olan bağışıklık sistemi daha da zayıflar. Kanser tedavisi devam ederken de vücudun bağışıklığının kuvvetlenmesi ve kanser tedavisinin daha etkili olması için yeterli, sağlıklı ve dengeli beslenmek gereklidir.


Psikolojik Tedavi ve Destek


Kanser, insan vücudunu fiziksel olarak oldukça zayıflatır. Saç dökülmesi, cilt morarması gibi ciddi yan etkiler hasta psikolojisini olumsuz olarak etkiler. Kanser hastaları korku, kaygı, panik, çaresizlik gibi duygularla ve depresif ruh haliyle başa çıkmak zorunda kalabilir. Öte yandan yapılan çalışmalar psikolojik rahatsızlıkların insan bağışıklık sistemini doğrudan etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kanser tedavisi devam ederken hastanın psikolojik açıdan destek alması gerekebilir. Hastanın kanser tedavisi süresince yalnız kalmaması, ailesi ve arkadaşları tarafından sürekli desteklenmesi ve uzman psikologlardan profesyonel destek alması gerekir. Onkoloji hastaları, kanser hastalarının psikolojisi üzerine çalışan psiko onkoloji bölümünden özel destek alabilir. Bazı durumlarda hasta yakınlarının da bu destekten faydalanması önem taşır. Böylece kanser tedavisi daha etkili olur ve hasta daha rahat bir tedavi süreci geçirir. 


Multidisipliner yaklaşımın gerekli olduğu kanser tedavisinde Denizli Özel Sağlık Hastanesi 'de  Radyoloji, Radyasyon Onkolojisi, Medikal Onkoloji, Cerrahi Onkoloji, Patoloji bölümleri uyum içinde çalışarak kanser hastalarının tanısından tüm tedavi aşamalarına kadar hizmet vermektedir.Ara Onlıne Randevu