Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 24.05.2024
İçindekiler
  EMG Nedir ? Uygulama Sebepleri Nelerdir ?
  EMG NEDİR?

  EMG (elektromiyografi), vücudumuzdaki sinir ve kasların işleyişinin incelendiği  elektrofizyolojik bir yöntemdir.Sinir ve kas sistemlerinin ayrıntılı olarak incelenmesi, bir hasarın oluşup oluşmadığının tespit edilmesi, bir kas hastalığının olup olmadığına dair teşhis konulması için EMG yöntemi  önemli bir teşhis yöntemi olarak bilinir. Kaslarla birlikte kişinin duyu ve motor sinirlerinin ne kadar normal çalıştığı bilgisi de EMG yöntemi ile teşhis edilmektedir.

  EMG TETKİKİ NASIL YAPILIR?

  EMG tetkiki iki aşamalı olarak yapılır. İlk aşama, kişinin sinir ve kas duyusuna ilişkin şikayetlerinin bulunduğu bölgeye elektrotların bağlanmasının ardından sinir iletimlerinin ve reflekslerinin incelenmesi ile gerçekleştirilir. Bu uygulamada elektrotlar aracılığı ile kişiye düşük bir elektrik verilerek kas – sinir dokusundaki tepkiler, hareketler kaydedilir. Çok düşük düzeyde verilen bu elektrik dalgaları sayesinde motor sinirlerin hareketlerini sağlayan liflerin durumu değerlendirilir. İkinci aşamada gerçekleştirilen EMG yönteminde ise tek kullanımlık iğne elektrotlar kullanılır. Kullanılan iğne elektrotlar sayesinde kaslar incelenir. Bu aşamada iğne sadece kişinin kas dokusuna batırılır, elektrik veya ilaç verilmez.

  EMG TETKİKİ NE KADAR SÜRER?

  EMG tetkik süresi, istenilen bölgeye göre değişmektedir. Doktorun daha detaylı bir inceleme talep etmiş olması, hastanın teste uyumda zorluk çekmesi gibi durumlara bağlı olarak yarım saatlik EMG tetkiki bazen bir saate kadar uzayabilir. Ortalama süre 15 dakika ile 1 saat arası değişmektedir.

  EMG TETKİKİ AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

  EMG, sinirlerin ve kasların işlevini kaydeden bir tetkiktir. Bu nedenle vücuda yapışan elektrodlarla  ve kasa girilen iğne ile uygulanır. Dolayısıyla sinirlerin işlevini değerlendirdiği için küçük titreşimler halinde vücuda elektrik verilir. Sonuç olarak büyük ölçekte olmasa da vücutta titremeye neden olur. Ancak bu yan etki kısa sürede geçer ve acı hissedilmez.

  EMG TETKİKİ HANGİ DURUMLARDA  YAPILIR?

  Ellerde, ayaklarda uyuşmalar, ağrı, yanma hissi

  Bel ve boyun fıtıkları

  Kollarda, bacaklarda uyuşma ve kuvvet azlıkları

  Şeker hastalığında uyuşma

  Dializ hastalarında uyuşmalar

  Kaslarda erime ve seyirmeler

  Kaslarda  kasılma ve kramp

  Kas ağrıları

  Zaman zaman olan kuvvetsizlik atakları

  Yüz felçleri

  Belirli kas gruplarında kuvvetsizlik

  Kaza ve delici kesici silah yaralanmalarına bağlı hareket ve duyu kusurları

  Enjeksiyonlara bağlı hareket ve duyu kusurları

  Zehirlenme ve ilaçlara bağlı hareket ve duyu kusurları

  Doktor profilimizden randevunuzu alabilirsiniz..

  Ara Onlıne Randevu