Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 27.04.2024


Pediatri olarak da bilinen çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü, doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. 0 ile 16 yaş arasında, çocuk olarak tanımlanan kişilerin doğumsal hastalıkları, doğum sonrası düzenli olarak uygulanması gereken aşı takibi, mental, fiziksel ve motor gelişimi pediatri hekimlerince takip edilir. Bu süreçte yapılan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme ve benzeri gelişiminin yanı sıra günlük yaşam becerilerinin, ifade ve anlamalarının gelişimi, nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok süreç kontrol ve takip edilir. Henüz iletişim becerisi gelişmemiş bebeklerin hastalıklarının zorlu tanı ve tedavisi ile ilgilenen hekimler, çocukluk döneminde bulunan bireylerin muayenelerini ise onların psikolojilerini göz önünde bulundurularak yapar. 


Denizli Özel Sağlık Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, deneyimli uzmanlardan oluşan kadrosuyla, çocuklar için özel tasarlanmış ve ileri teknoloji ile donatılmış poliklinik ve yataklı servis ve yenidoğan yoğun bakım alanlarında, tanı ve tedaviye yönelik her türlü hizmeti vermektedir. Bölümde, doğumdan itibaren izlenmeye başlanan bebekler, doğum sonrası mental-motor gelişim, beslenme, aşı ve koruyucu hekimlik programları ile takip edilmektedir.


Çocuk hastalıkları polikliniği, çocuk hastaların beklemekten sıkılmayacağı şekilde, renkli ve canlı olarak düzenlenmiş, boyama, çizgi film gibi beklerken eğlenceli vakit geçirebilecekleri aktivite olanakları sağlanmıştır. 

Küçük çocuklar için ayrı bir alt değiştirme odası, yenidoğan bebekler için beklenebilecek ayrı bir emzirme odası düzenlenmiştir. 

Acil servis ünitemizde çocuk hastaların ayrıcalıklı olduğu düşünülerek, çocuk acil gözlem odaları tek kişilik ve ayrı bir bölüm olarak düzenlenmiştir.

29 küvöz kapasiteli yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yine uzman doktorlarımız yanı sıra deneyimli yenidoğan hemşirelerimizden oluşan yenidoğan ekibi tarafından, 24. doğum haftasından itibaren doğan tüm bebeklere en üst donanım ve teknoloji ile yaşamsal destek ve bakım verilmektedir.

Çocuk Cerrahisi 

Kalp dışı göğüs cerrahisi, onkolojik cerrahi, sindirim sistemi cerrahisi, çocuk endokrin cerrahisi, çocuk jinekolojisi, tanısal ve girişimsel endoskopik uygulamalar, laparoskopik ve torakoskopik cerrahi girişimler ve travma cerrahisi, çocuk cerrahisinin uğraş alanlarıdır. Ayrıca çocuklarda çeşitli nedenlere bağlı organ yetmezliği durumlarında karaciğer, böbrek ve ince bağırsak transplantasyonu gerçekleştirilmektedir.

Çocuk ve Ergen Psikologu


Fiziksel gelişimin yanı sıra psikolojik gelişimin oldukça hızlı olduğu 18 yaş altı dönemde meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi, çocukların psikososyal, sosyal ve öz bakım, ince ve kaba motor becerileri, dil, bilişsel gelişimi gibi pek çok gelişim testi, dikkat testleri de  hekimlerince değerlendirilir. Bireysel psikoterapi, aile terapisi gibi tedavi yaklaşımları da uzman hekimlerce yapılır.

Çalışma konuları, bireysel psikoterapi, grup terapisi, oyun terapisi, aile terapisi, ilaç tedavisi, okullara eğitim danışmanlığı, çocukların ruhsal ve zihinsel yönden değerlendirmeleri ve topluma yönelik koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinden oluşur. Çocukların okul çağında yaşayacakları eğitimsel problemlerin ve başarısızlıkların değerlendirilmesi, dikkat bozukluğu, hiperaktivite, öğrenme güçlüğünden kaynaklanan problemlerin tespit ve tedavi edilmesi sağlanır.

Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları

Astım, ürtiker, egzama, alerjik nezle gibi pek çok hastalığın tanı ve tedavisinin yanı sıra gıda, böcek ve ilaç alerjileri, solunum fonksiyon testleri de çocuk immünolojisi ve alerji hastalıkları uzmanınca takip ve tedavi edilir.

Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

0-16 yaşına kadar çocukların, karaciğer, mide ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisinin yapıldığı bu bölümde bebek ve çocuklarda görülen iştahsızlık, kronik karın ağrıları, gastrit ve peptik ülser, çölyak hastalığı, pankreas hastalıkları, karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların tanı ve tedavisi yapılır.

Ara Onlıne Randevu