Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 20.11.2023
İçindekiler
  Besinlerle ilişkinizi düzeltmenin yeni yolu PSİKODİYET

  Birçoğumuz her pazartesi diyete başlıyor ve zayıflama efsanelerinin hepsine hakim. Buzdolabına asılı onlarca diyet listesi var ve artık takip etmekten hem ruhsal hem de fiziksel olarak sıkılmış durumda. İradesi yüksek dediğimiz kişiler bile konu diyet olduğunda birkaç gün sonunda türlü bahanelerle amaçlarından vazgeçebiliyor.  Bir yanı “Artık kilo vermeliyim” derken, diğer yanı “ Zaten yine başaramayacağım, en iyisi sevdiğim şeyleri yiyeyim.”diyor.

   

  Tüm bunlara rağmen bedeninizle ve besinlerle olan ilişkinizi iyileştirmek, beslenmenizde ve hayatınızda kalıcı değişiklik yapmak, sağlıklı bir bedene sahip olmak ve duygu durumunuzu yönetmeyi öğrenmek, mental ve fiziksel dengenizi kurabilmek istiyorsanız size “Psikodiyet” programı ile yardımcı olabiliriz.

   

  Psikodiyet, beslenme ve psikoloji alanlarını bir araya getiren, marka tescilli bir iyileştirme programdır. Duygusal süreçlerin yeme davranışı üzerindeki etkisi oldukça önemlidir. Kişi duygularını uygun şekilde yönetemediğinde aşırı yeme, dürtüsel yeme, takıntılı yeme veya tıkınırcasına yeme şeklinde sağlıksız yeme davranışları sergileyebilir, besinlerle olan ilişkisi bozulabilir. Besinleri vücut için birer yakıt olarak görmektense birer terapist olarak görmeye başlar. Yemek yeme artık yaşamla mücadelenin simgesi haline gelir.

   

  Psikodiyet yaklaşımı yemek yeme alışkanlıklarını değerlendirmeyi, yemeğe teşvik eden durumları saptamayı, olumsuz beden algısını değiştirmeyi, duygularla başa çıkma stratejilerini geliştirmeyi hedefler. Psikolojik destek süreci yeme bozukluklarını çalışmakla birlikte, bireyde olumlu beden algısı yaratmayı ve özgüven kazanımını da amaçlar.

  Beslenme uzmanı ile yapılan görüşmelerde ise sağlıklı beslenme eğitimi vermek, sürdürülebilir beslenme alışkanlıklarını kazandırmak, ödül- ceza sistemi gibi sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine yanlış algıları düzeltmek, Psiko-diyet programının temel hedefleri arasındadır.

   

   

  Uzm. Dyt. Yasemin BECEREN NAYIR                                                                                                                         
  Psk. Polen TUNCER


  Ara Onlıne Randevu