Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 24.05.2024
İçindekiler
  Antimikrobiyal Direnç Nedir ?

  Antimikrobiyal ilaç nedir? 

  Antimikrobiyaller, bakteri, virüs, mantar ve parazitlerin içinde olduğu mikroorganizmalara bağlı oluşan enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

  Antimikrobiyal direnç nedir? 


  Antimikrobiyal direnç, bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitlerin zamanla değişmesi ve artık ilaçlara yanıt vermemesi ile ortaya çıkan durumdur. Bu durum, enfeksiyonların tedavisini zorlaştırarak hastalığın yayılmasına, ağır hastalık ve ölüm riskinin artmasına neden olur. Bu da, etkenlerin öldürülemediği ve çoğalmaya devam ettiği anlamına gelir. Sonuç olarak, antibiyotikler ve diğer antimikrobiyal ilaçlar etkisiz hale gelir ve enfeksiyonların tedavisi giderek daha zor ve imkansız bir hal alır. Antibiyotik direnci, günümüzde küresel sağlık, gıda güvenliği ve kalkınmaya yönelik en büyük tehditlerden biridir. Antibiyotik direnci doğal olarak oluşur, ancak insanların antibiyotikleri yanlış kullanması süreci hızlandırmaktadır. Bu da daha uzun hastanede kalış süresine, daha yüksek tıbbi maliyetlere ve artan mortaliteye yol açmaktadır. İlaca dirençli mikroorganizmalar artık yılda yaklaşık 700.000 ölüme neden olmaktadır ve herhangi bir önlem alınmazsa her yıl 10 milyon ölüme neden olabileceği öngörülmektedir.

  Antimikrobiyal direnç neden ortaya çıkar?

  ✓ Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı;
  ✓ Temiz suya, sanitasyona ve hijyene erişim eksikliği;
  ✓ Sağlık tesislerinde enfeksiyon önleme ve kontrolünün yetersizliği;
  ✓ Kaliteli, uygun fiyatlı ilaçlara, aşılara ve teşhise yetersiz erişim;
   ✓ Farkındalığın azalması ve bilgi eksikliği

  Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından 2008 yılından bu yana 18 Kasım “Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” olarak belirlenmiştir. İlgili Merkez tarafından 18 Kasım 2022 tarihli Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü için “Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyelim” teması belirlenmiştir.

  Ara Onlıne Randevu