Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 12.02.2020

Genel Anestezi Nedir ve Nasıl Uygulanır ?:

Genel anestezi uygulaması; bilinç kaybına yol açarak, hastanın ameliyat sırasındaki farkındalığını önler, ağrıyı ortadan kaldırarak hastaya ameliyat sırasında konfor sağlar ve refleks aktiviteyi baskılayıp kas gevşemesi sağlayarak cerrahi müdahalenin yapılmasını kolaylaştırır.

Hastalar ameliyathaneye geldiğinde ameliyathane ekibi tarafından karşılanarak sedye ile ameliyat salonuna, ardından da ameliyat masasına alınırlar. Ameliyat masasına alınan hastanın yaşamsal bulgularını takip etmek için  tansiyon aleti, kalp monitörünün elektrodları ve puls oksimetre (kandaki oksijeni ölçer) cihazının parmak ucu kablosu bağlanır. Bunlar ameliyat boyunca hastanın yaşamsal fonksiyonlarının yakından izlenebilmesini sağlar. Gerekirse anestezi başlamadan önce 3-5 dakika süreyle maskeyle oksijen verilebilir. Bundan sonra sırasıyla ağrılı uyaranları azaltacak, anestezi denen özel uyku halini oluşturacak ve kas gevşemesi sağlayacak ilaçları damar yoluyla hastaya uygular. Daha sonra anestezist tarafından hastanın nefes borusuna yerleştirilen bir tüp sayesinde hastaya oksijenle karıştırılmış olarak anestezik gazlar verilir. Bu gazlar verildiği sürece anestezi devam eder, kesildikten kısa bir süre sonra anestezi sonlanmış olur ve hasta uyanır. Bu süreç içerisinde anestezi doktoru ve ekibi sürekli hastanın başındadır ve ameliyatın seyri ile ilgili gerekli tedavileri yapar.

Bu etkileriyle genel anestezinin amacı, uygun cerrahi koşulları sağlamaktır. Ancak bunun yanında hastanın ameliyat süresince sağlığını ve güvenliğini devam ettirmek de, anestezi hekiminin görevidir.

 

Genel Anestezi ve Bölgesel (Epidural, Spinal) Anestezi Seçimi:

Günümüzde modern anestezi yöntemlerinin gelişmesiyle beraber genel anesteziye bağlı komplikasyonlar ciddi ölçüde azalmıştır. Yeni teknolojilerin gelişmesi beraber bölgesel anestezi teknikleri de gelişmiştir. Ameliyatlarda genel anestezi uygulanabileceği gibi birçok ameliyatta bölgesel anestezi de uygulanabilmektedir. Anestezinin şekline; yapılacak ameliyat, anestezi uzmanı ile cerrahın vereceği karar ve hastanın isteği doğrultusunda karar verilir.

 

Anestezi Alacak Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Ameliyat kararı verilen hastalar mevcut başka hastalıkları ve kullandıkları ilaçları  hakkında ameliyatı yapacak olan cerrahı ve anestezi uzmanını bilgilendirmelidir. Bazı ilaçların (kan sulandırıcı ilaçlar gibi) ameliyattan önce kesilmesi gerekebilir veya yeniden doz ayarlaması gerektirebilir. Bazı mevcut hastalıklar için gerekli branş doktorlarından görüş (konsültasyon)  istenebilir ve  ek tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Anestezi verilecek hastaların midesi boş olmalıdır. Hasta anestezi altındayken, dolu midede bulunan gıdalar ve asitli mide sıvısı yemek borusundan geri gelerek, nefes borusuna kaçabilir; bu  istenmeyen bir durumdur ve hayati tehlikeye neden olabilir. Bu nedenle yetişkin hastalar ameliyat öncesi gece 24.00'ten itibaren katı ve sıvı gıda almamalıdır. Ameliyat öğleden sonra ise sabah 06.00 dan sonra aç kalmaları gerekmektedir. Ameliyattan 3 saat öncesine kadar 1 bardak berrak sıvı (su, çay, ıhlamur, vişne suyu) alınabilir. İlaçlar ameliyattan 1 saat öncesine kadar bir yudum su ile içilebilir. Bebek ve çocuklarda açlık süresi 4-6 saat arasında olmalı, açlık durumu ebeveynleri tarafından dikkatle takip edilmeli, gizlice bir şey yemeleri ve içmeleri önlenmelidir.

Ameliyattan önce sigara içilmesi akciğer fonksiyonlarını olumsuz etkileyeceğinden sigara içilmemesi önerilir. Hastanın sigara  içicisi olması anesteziden uyanma esnasında solunum fonksiyonlarının normale dönmesini olumsuz yönde etkiler, öksürüğe ve balgam artışına neden olur.

 

Ara Onlıne Randevu