Lütfen Bekleyiniz...
Son Güncelleme Tarihi: 12.02.2020

Ameliyat gerektiren kalp ve damar hastalıkları, merkezimizde yüksek teknolojiyle donatılmış yeni bir alt yapı içinde, uzman ve deneyimli hekimlerce tedavi edilmektedir.

Kalp Kapağı Hastalıkları

Ciddi kalp kapağı hastalıklarında uygun tedavi, kapağın cerrahi olarak onarılması veya uygun bir protez kapak ile değiştirilmesidir. Kalp kapağına yönelik cerrahi girişimin şekli ve zamanlaması kapaktaki bozukluğun niteliğine göre değişmektedir.

Ritim Bozukluklarında Cerrahi Girişim

Bazı koroner arter hastalığı veya kalp kapağı hastalıklarında hastada görülen ritim bozuklukları, operasyon sırasında anormal ileti kaynağına yönelik girişimler ile tedavi edilebilir. Bu uygulamalarda anormal ritim ve ileti oluşturan bölgelere lazer - radyofrekans dalgaları uygulanmakta ve Cryo Ablasyon (dondurucu soğuk uygulama) denilen yöntem kullanılmaktadır.

Minimal İnvaziv (Atan Kalpte ve Küçük Kesilerden Yapılan) Kalp Cerrahisi

Uygun ve gerekli olduğunda bazı koroner arter ve kalp kapağı operasyonları, gelişmiş teknolojik donanımlar eşliğinde küçük kesiler altından ve kalp durdurulmadan yapılabilmektedir.

Ayrıca, Doğumsal Kalp Hastalıkları, Periferik (Kol, Göğüs-Karın Bölgesi Ve Bacak) Damar Hastalıkları cerrahi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Varisler

Varisli hastalarda ilaç tedavilerine ilave olarak kullanılan cerrahi yöntemler:

a)  Stripping ve Mini Flebotomiler: Bozulmuş damar segmentinin, cerrahi olarak küçük kesiler altından çıkarılmasıdır. Kesiler; bacakta genelde kasık bölgesine, diz ve diz altına yapılmaktadır. Kesilerin küçük olması, bazen dikiş gerektirmemesi kozmetik yönden önemlidir.

b)  Lazer ve Radyofrekans Ablasyon: Varisli damar segmenti içine lazer veya radyofrekans dalgalar üreten bir kateter yerleştirilmesi ve bu yolla damar duvarının tahrip edilerek kapatılması yöntemidir. Kapanan varisli damar bir süre sonra yok olmaktadır.

c) Skleroterapi ve Köpük Tedavisi: Uygun çaptaki varisler, varisli damar içine yapılan injeksiyonlar ile tedavi edilebilir. İnjeksiyon ile verilen madde, damar duvarının tahrip olarak yapışmasına yol açar. Lümeni kapanmış ve tıkanmış olan damar bir süre sonra yok olur.

Diyaliz İçin Fistül Operasyonları ve Kateter Uygulamaları

Kronik böbrek yetmezliğinde hastaların hemodiyaliz ünitesine bağlanmaları için yüksek debili bir damara gereksinim vardır.

Bu ihtiyaç genellikle kol atardamarı ile toplardamarı arasında bir ilişki ve geçiş yaratan Arteriovenöz Fistül operasyonları ile sağlanır.

Bazı durumlarda ise hastaların hemodiyalize girebilmeleri için derin toplardamarlara yerleştirilen geçici ve kalıcı kateterler kullanılmakta ve takip edilmektedir.

Ara Onlıne Randevu